Grafik Yüksek Lisans

2023-2024

BAHAR DÖNEMİ

YÜKSEK LİSANS

Program Hakkında

Programın ilk iki yarıyılında grafik tasarım kuramlarının analiz edilip tartışıldığı teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir. Programda, ulusal ve uluslararası platformlarda tasarım gücünü kullanabilen, proje uygulama yeteneği gelişmiş, bilgiyi tasarım gücü ve estetikle geliştirebilen, entellektüel birikime sahip grafik tasarımcılar ve sanat yönetmenleri yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Kabul Koşulları

Kontenjan

Belgeler:

Lisans Diploması (Türkçe)

(E-Devlet) 

 

Onaylı Not Dökümü (Türkçe)

(E-Devlet) 
( Sınav Günü getirilecek )

                         Öğrenci Kaynağı

Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım, Güzel Sanatlar ve Tasarım  Fakültelerinin Grafik / Grafik Tasarım / Grafik Tasarımı /Baskı Sanatları / Görsel Sanatlar/Görsel İletişim Tasarımı /Çizgi Film / Canlandırma/ Animasyon  bölümleri lisans mezunları

Not: Öğrenci kaynağı uygun olmayan öğrencilerin başvurusu kabul edilmeyecektir.

15 (+5 Yabancı Uyruklu)

Sınav:

 

 

Yazılı: %40

Portfolyo : %30

Mülakat: %30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilim Sınavı: Yazılı %40+ Portfolyo %30+ Mülakat %30

Sınava Tabi Tutulacak Alanlar: Grafik Tasarım, İllüstrasyon, Grafik Baskı, Görsel İletişim Tasarımı branşlarında yer alan alanlar.

Yazılı: Alan üzerine belli başlı kavramlardan, tasarımcı ve sanatçılardan, tasarım ve sanat eserlerinden ve  etkinliklerle ilgili  bir yazılı sınav ve / veya test sınavı yapılacaktır.

Portfolyo: Adayın lisans eğitimi süresince yaptığı çalışmaların yanı sıra serbest olarak ürettiği sanat ve tasarım ürünleri de incelenir. Dijital Portfolyo PDF formatında hazırlanmalıdır. Portfolyonun içinde adayın üretimini anlatan en az 20 çalışma; Kimlik bilgilerini, iletişim bilgilerini  ve eğitim durumunu kapsayan 1 (bir) sayfa özgeçmişi içermelidir. Portfolyolar; 15 Ocak 2024 tarihinde (deugrafikyukseklisans@gmail.com)  elektronik posta adresine gönderilir. Aday gerekli gördüğü eserlerin orijinallerini yanında getirebilir.

Mülakat: Alan üzerine belli başlı kavramlardan, tasarımcı ve sanatçılardan, tasarım ve sanat eserlerinden ve etkinliklerle ilgili sorular sorulacaktır. 

Başarı Puanı: Bilim Sınavı(%50)+Genel Not Ort.(%50)

Not: Aday yazılı sınavda kullanılmak üzere yanında MAVİ tükenmez kalem getirecektir.

Dersler, kredileri, mezuniyet koşulları ve program hakkında diğer tüm detaylar için tıklayınız .