Tekstil ve Moda Tasarımı Sanatta Yeterlik

2019-2020

SANATTA YETERLİK

Program Hakkında

Toplumun sanatsal ve kültürel düzeyinin gelişmesine katkıda bulunan, kültürel ve sanatsal değerlerin korunmasına verdiği önemle topluma öncülük eden bir eğitim programını hedefleyen programda, tez ve uzmanlık alanı derslerinin dışında tüm dersler seçmelidir. Tekstil ve Moda Tasarımı alanında Sanatta Yeterlik ünvanına sahip olacak öğrenciler, diğer taraftan seçecekleri derslerle Tekstil Tasarımı, Moda ve Giyim Tasarımı ve Moda Aksesuar Tasarımı alanlarını da  diploma ekine yazdırabilirler.

Kabul Koşulları

Öğrenci Kaynağı

Kontenjan

Belgeler:

Yüksek Lisans Diploması veya çıkış belgesi 

Sınav günü getirilecek 

Not Dökümü 
(4 üzerinden 3)
veya
(100 üzerinden 80)

 Sınav günü getirilecek Yabancı Dil Belgesi

  Sınav günü getirilecek 


Güzel Sanatlar Enstitülerinin Tekstil, Tekstil ve Moda Tasarımı Anasanat Dalı, Sosyal Bilimler Enstitülerinin Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı ile Tasarım Çalışmaları Anasanat Dalı, Fen Bilimleri Enstitülerinin Tekstil, Tekstil ve Moda Tasarımı Anasanat Dalı TEZLİ Yüksek Lisans Mezunları BU PROGRAMA BAŞVURABİLİR.

8 (+1 Yabancı Uyruklu)

Sınav:

 

 

Yazılı Sınav % 25

 

 

 

 

Portfolyo % 25 

 


Mülakat % 50

Sınava Tabi Tutulacak Alanlar: Tekstil ve Moda Tasarımı üzerine belli başlı kavramlar, tasarım akımları, tasarımcılar, moda ve tasarım etkinlikleri, tarihsel süreç, alanla ilgili güncel konular ve benzeri sorular

Yazılı: 

Tekstil ve Moda Tasarımı üzerine belli başlı kavramlar, tasarım akımları, tasarımcılar, moda ve tasarım etkinlikleri, tarihsel süreç, alanla ilgili güncel konular ve benzeri soruların yanı sıra bir yorum sorusunu kapsayan yazılı sınav yapılacaktır.

Portfolyo: Adayın lisans ve yüksek lisans eğitimi süresince yaptığı çalışmalarla birlikte serbest olarak ürettiği sanat ve tasarım ürünleri incelenir. Çalışmalarla ilgili gelebilecek soruları doğru ve ileri seviyede yanıtlaması gerekir.Teslim edilen portfolyolar sınav evrakı olduğundan iade edilmez.

 

Mülakat: Adayın gösterilen sanat ve tasarım çalışmaları hakkında bilgi vermesi ve yorum yapması, bununla birlikte alan üzerine, eğitim üzerine sorulacak soruları doğru ve ileri seviyede yanıtlaması gerekir.

Dersler, kredileri, mezuniyet koşulları ve program hakkında diğer tüm detaylar için tıklayınız.