Sanat ve Tasarım Sanatta Yeterlilik

SANATTA YETERLİK

Program Hakkında

Program, farklı sanat ve tasarım disiplinlerini anlayan, sentezleyen ve bu alanlarda kendini donatmak isteyen adaylara sanat ve tasarım olgusunu aktaracak ve dönemin beklentilerine uygun sorgulama ve uygulama ortamını sunmayı amaçlamaktadır. İlan edilen öğrenci kaynağına uygun adaylar başvuru yapabilirler. Seçme işlerden oluşan portfolyo, kitapçık halinde getirilmelidir. Sanatsal çalışmaların orjinallerinden en az iki adet getirilmelidir.

 

Kabul Koşulları

Öğrenci Kaynağı

Kontenjan

Belgeler:Yüksek Lisans Diploması 

 

Not Dökümü 
(4 üzerinden 3)
veya
(100 üzerinden 80)


Yabancı Dil Belgesi


Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım, Tasarım ve Mimarlık alanlarında tezli yüksek lisans yaparak mezun olanlar başvuru yapabilirler.

 

Adaylarda Aranacak Nitelikler: İlan edilen öğrenci kaynağına uygun adaylar başvuru yapabilirler. Seçme işlerden oluşan portfolyo, kitapçık halinde getirilmelidir. Sanatsal çalışmaların orjinallerinden en az iki adet getirilmelidir.

 

15 (+ 1 Yabancı Uyruklu)

Sınav:

 

 

Yazılı

 

 

Portfolyo

 

 

 

Mülakat

Sınava Tabi Tutulacak Alanlar: Sanat ve Tasarım branşlarında yer alan alanlar, ulusal ve uluslararası sanatsal etkinlikler.

Yazılı: Sanat ve Tasarım üzerine belli başlı kavramlardan, sanatçılardan, sanat eserlerinden, etkinliklerden ve verilen bir soruya yapılan yorumdan oluşan bir yazılı sınav yapılacaktır.

Portfolyo: Adayın yüksek lisans eğitimi süresince yapılan çalışmaların yanı sıra serbest olarak ürettiği sanat ve tasarım ürünleri incelenir. Çalışmaların ilgili gelebilecek soruları doğru ve ileri seviyede yanıtlaması gerekir.

Mülakat : Adayın gösterilen sanat eserleri hakkında bilgi vermesi ve yorum yapması, bununla birlikte alan üzerine, eğitim üzerine sorulacak sorulara doğru ve ileri  seviyede yanıtlaması gerekir.

Dersler, kredileri, mezuniyet koşulları ve program hakkında diğer tüm detaylar için TIKLAYINIZ