Sanat ve Tasarım Sanatta Yeterlik

2019-2020

SANATTA YETERLİK

Program Hakkında

Program, farklı sanat ve tasarım disiplinlerini anlayan, sentezleyen ve bu alanlarda kendini donatmak isteyen adaylara sanat ve tasarım olgusunu aktaracak ve dönemin beklentilerine uygun sorgulama ve uygulama ortamını sunmayı amaçlamaktadır. İlan edilen öğrenci kaynağına uygun adaylar başvuru yapabilirler. Seçme işlerden oluşan portfolyo, kitapçık halinde getirilmelidir. Sanatsal çalışmaların orjinallerinden en az iki adet getirilmelidir.

 

Kabul Koşulları

Öğrenci Kaynağı

Kontenjan

Belgeler:Yüksek Lisans Diploması veya çıkış belgesi 

( Sınav günü getirilecek )

Not Dökümü 
(4 üzerinden 3)
veya
(100 üzerinden 80)

( Sınav günü getirilecek )Yabancı Dil Belgesi

( Sınav günü getirilecek )


Güzel Sanatlar ve Sosyal Bilimler Enstitülerinin Sanat ve Tasarım, Plastik Sanatlar, Tasarım Çalışmaları, Resim, Heykel, Grafik, Grafik Sanatlar, Grafik Tasarımı, Baskı Sanatları, Tekstil, Tekstil ve Moda Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, Seramik, Seramik ve Cam Tasarımı, Fotoğraf, Fotoğraf ve Video anasanat/anabilim dallarında tezli yüksek lisans yaparak mezun olan adaylar başvuru yapabilirler.

 

 

Adaylarda Aranacak Nitelikler: İlan edilen öğrenci kaynağına uygun adaylar başvuru yapabilirler. 

 

15 

Sınav:

 

 

Yazılı % 30

 

 

Portfolyo %30

 

 

 

Mülakat %40

Sınava Tabi Tutulacak Alanlar: Sanat ve Tasarım branşlarında yer alan alanlar, ulusal ve uluslararası sanatsal etkinlikler.

Yazılı: Sanat ve Tasarım üzerine belli başlı kavramlardan, sanatçılardan, sanat eserlerinden, etkinliklerden ve verilen bir soruya yapılan yorumdan oluşan bir yazılı sınav yapılacaktır.

Portfolyo: Aday, lisans eğitimi süresince ve bunlara ek olarak serbest ürettiği sanat ve tasarım ürünlerinden bir seçki oluşturmalıdır. Oluşturduğu seçkiden hem dijital hem de basılı olarak iki portfolyo dosyasını hazırlamalıdır. Bu iki portfolyonun içerikleri aynı olacaktır. Aday yanında başka çalışmalar da getirebilir.
Dijital portfolyo mutlaka yatay formatta hazırlanmalı, 25 slaytı aşmamalı, çok sayfalı tek bir PDF dosya olarak kaydedilmeli, dosya boyutu 20 mb’ı geçmemeli ve sınavlardan önce Enstitü tarafından ilan edilen en geç  ( 05 Ağustos 2019)  tarihine kadar verilen mail adresine ( 
deusanatvetasarim@gmail.com ) ulaştırılmalıdır.
Basılı portfolyo içerik olarak dijital portfolyoyla aynı olmalıdır. Ancak aday, basılı portfolyosunu uzun kenarı 30 cm’yi geçmemek üzere istediği şekilde tasarlayabilir. Basılı portfolyo 30 sayfayı geçmemelidir.
Mülakat sınavı sonunda basılı portfolyo adaya iade edilir, dijital portfolyo arşivlenir.
Orijinal eser üreten adayların yanlarında en az iki adet eser getirmeleri gerekmektedir.
Adayın portfolyosu mülakat sınavından önce değerlendirilerek notlandırılacaktır.

Mülakat : Adayın, sunum formatında kendisine gösterilen sanat ve tasarım eserleri hakkında bilgi vermesi ve/veya yorum yapması, belli başlı güncel sanat ve kültür etkinlikleri ile sanat ve tasarım üzerine genel kavramlar bağlamında sorulacak soruları doğru ve doyurucu olarak yanıtlaması gerekir.
Gerek görülürse adaya portfolyosundaki çalışmaları ya da yanında getirdiği eserleri ile ilgili sorular da sorulabilir.

Dersler, kredileri, mezuniyet koşulları ve program hakkında diğer tüm detaylar için TIKLAYINIZ